Pompy Ciepła
Nowoczesne źródła energii w dobie ostatnich lat stają się coraz bardziej dostępne zarówno pod względem rozwijającej się zaawansowanej technologii jak i kosztów takiej instalacji. Ważną sprawą jest spojrzenie na proces inwestycyjny i przyszłą eksploatację obiektu. Aby eksploatacja obiektu była tania należy najpierw zainwestować, wykorzystując najnowsze rozwiązania dotyczące instalacji technicznych. Trzeba pamiętać, że koszty ekspolatacji będzie się ponosić przez nastepne kilkadziesiąt lat. Zastosowanie alternatywnych źródeł energii umożliwia zmniejszenie tych kosztów nawet do 30% - 40%.
Ponad 50% energii końcowej zużywają gospodarstwa domowe, z tego ok. 60% wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń oraz dogrzewania wody.
Pompy ciepła to urządzenia umożliwiające odbiór energii cieplnej z naturalnych źródeł (grunt, woda lub powietrze) oraz wykorzystanie jej do ogrzewania budynków i uzyskiwania ciepłej wody. Proces przekształcenia i wymiany ciepła jest realizowany w zamkniętym obiegu na skutek przemian termodynamicznych czynnika roboczego.
Zasadniczymi elementami pomp ciepła produkowanymi przez naszą firmę są:
sprężarka [4], dwa wymienniki ciepła: parownik [3] oraz skraplacz [1]
, zawór rozprężający [2].
Obieg czynnika roboczego jest wymuszany przez sprężarkę, która napędzana jest energią elektryczną. W skraplaczu sprężony czynnik roboczy oddaje ciepło do obiegu grzewaczego. Pompa cieplna jest zasilana z dolnego źródła ciepła (grunt, podziemne zbiorniki wodne lub powietrze).
Instalacja
Największe korzyści ekonomiczne zapewniają instalacje będące połączeniem kolektorów i pomp cieplnych. Mimo często skomplikowanych układów sterowania automatyki, urzączenia te nadają się szczególnie do wykorzystania w instalacjach magistralnych. Uzytkowanie pomp ciepła wymusza stosowanie ogrzewania na tzw. niskich paramatrach czyli np. ogrzewanie podłogowe lub za pomocą grzejników, w których wodę zasila się w stosunkowo niskiej temperaturze.
Użytkownik a możliwość wyboru sposobu grzania. Podstawowym i zalecanym jest grzanie pompą ciepła do temperatury 50-55C. Zużywa się wtedy trzy i pół raza mniej energii elektrycznej niż przy grzaniu grzałką elektryczną. Minimalna efektywność pompy ciepła wynosi 3,5. Oznacza to, że każda kilowatogodzina energii pobranej z sieci daje 3,5 kWh energii do wody w postaci ciepła.
Dodatkowym elementem pompy ciepła jest wysuszenie pomieszczenia w którym pompa jest eksploatowana. Ma to szczególnie istotne znaczenie gdy pompa pracuje w pomieszczeniach piwnicznych czy spiżarniach.
Pompa ciepła [6] jako podstawowe źródło energii cieplnej w budynkach jednorodzinnych jest wspomagana systemem solarnym [1] zwiększającym jej moc cieplną oraz obniżającym koszty użytkowania.
Kolektory słoneczne [1] ogrzewają priorytetowo wodę użytkową zgromadzoną w zbiorniku 2-wężownicowym [4]. Po nagrzaniu cwu kolektory podgrzewają solankę dolnego źródła pompy ciepła poprzez przepływowy wymiennik np. basenowy.
Dystrybucja ciepła na c.o. odbywa się ze zbiornika akumulacyjnego [9] lub bezpośrednio zasilanego z pompy ciepła. Ciepło ze zbiornika buforowego kierowane jest na system centralnego ogrzewania np. podłogowego.